بازاریابی محتوایی یا Content Marketing یک نوع بازاریابی درونگرا است که در آن محتوایی تولید و به اشتراک گذاشته می شود. هدف از این تولید محتوا حفظ کردن مشتریان قدیمی و به دست آوردن مشتریان جدید است. محتوایی که در این بازاریابی تولید می گردد شامل انواع مختلفی است که از جمله آن می توان به تصویر، مقالات، کتاب الکترونیکی، سوالات و پاسخ، ویدیو و … اشاره نمود.

در حال حاضر این روش به یکی از جدیدترین و موثرترین استراتژی های بازاریابی تبدیل شده که سبب توسعه کسب و کارها می گردد. البته به شرطی که محتوای تولید شده کاملا سازگار و مرتبط با برند مورد نظر باشد. هدف از تولید این محتوا جذب، تعامل و حفظ مخاطبانی است که مشتریان هدف شما محسوب می شوند تا به درآمدزایی برسند. زمانی محتوای تولید شده می تواند سبب تحقق اهداف برندها باشد که از یکسری ویژگی ها برخوردار باشد.

این ویژگی ها شامل مفید بودن، آموزنده و سرگرم بودن محتوا است. یعنی این محتوا باید اطلاعات مفید و آموزنده در راستای اهداف برند به مخاطبان ارائه دهد. سرگرم کننده باشد تا مخاطب حین دنبال کردن آن خسته نشود و با علاقه آن را پیگیری کنند. پیشرفت روز افزون تکنولوژی اینترنت در کنار گسترش دیجیتال مارکتینگ سبب شد تاثیرگذاری این نوع بازاریابی به قدری باشد که امروزه برای موفقیت تمام کسب و کارها پیشنهاد می گردد.

چرا که یکی قدرتمندترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ شناخته می شود. در حال حاضر بازاریابی محتوایی یکی از زیرشاخه های اصلی دیجیتال مارکتنیگ است. بنابراین اگر می خواهید با اصول بازاریابی محتوایی و انواع آن آشنا شوید می توان با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

اصول بازاریابی محتوایی

مختصری در مورد تاریخچه بازاریابی محتوایی

قدمت این بازاریابی به سال 1730 میلادی برمی گردد. در این سال بنجامین فرانکلین سالنامه ای طراحی و منتشر نمود که بعد از آن بازاریابی و تولید محتوا رواج یافت. هدف بنجامین از این سالنامه اطلاع و افزایش آگاهی مردم از مطلبی بود که در مورد آن محتوا تولید کرد.

پس از آن جان دیر که در شرکت تراکتورسازی مشغول به کار بود در سال 1895 مجله ای را به کمک همکارانش منتشر نمود که مختص کشاورزان بود. این مجله به صورت رایگان در اختیار کشاورزان قرار می گرفت. اما جان دیر می دانست که اگر محتوای ارزشمند و جدید تولید کند مخاطبانش رو به روز بیشتر می شوند و بهتر با کار او ارتباط برقرار می کنند و در نهایت تبدیل به مشتری می شوند.

تاریخچه بازاریابی محتوایی نشان می دهد که بازاریابی محتوایی اصلا جدید نیست و قدمتی 300 ساله دارد. فقط اصطلاح آن جدید است. با اینکه این بازاریابی در طول این سال ها دچار تغییرات زیادی شد ولی فرمول کلی آن تغییر نکرد. فرمول یا در واقع اصول بازاریابی محتوایی این است که نقطه حساس مشتری شناسایی شود، با طرح سوال این نقطه تحریک و با جواب به سوالات اطلاعات مفید مد نظر مشتری مطرح گردد.

آموزش بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی چیست؟

این نوع بازاریابی اشتراک گذاری مطالبی است که کسب و کارها سعی می کنند با آن مطالب مخاطبان بیشتری جذب و یا با آنها تعامل بهتری داشته باشند. این مطالب معمولا باید جذاب، سرگرم کننده، آموزشی و آگاهی دهنده باشند. بدون شک افرادی که قصد ورود به دیجیتال مارکتینگ را دارند می دانند که در قدم اول باید وب سایت طراحی کنند. البته امروزه علاوه بر سایت، وبلاگ ها و صفحات اجتماعی نیز به کمک کسب و کارها آمدند تا فعالیت خود در فضای مجازی را گسترش دهند.

حال تنها داشتن یک سایت یا صفحه مجازی برای پیشرفت در این فضا کفایت نمی کند. برای اینکه بتوانید از سایر رقبا پیشی بگیرید باید محتواهای مفید و آموزنده در وبلاگ و یا وب سایت خود قرار دهید. زمانی که مخاطب وارد صفحه شما می شود و این مطالب ارزشمند را می بیند به وجود شما پی می برد. این آگاهی سبب می شود علاقه مند باشد اطلاعات بیشتری در مورد خدمات و محصولات اطلاعات داشته باشد و در نتیجه مشتاق استفاده از این محصولات و خدمات می گردد.

بعد از این مرحله مطمئنا این مخاطبان مشتاق محتواهای بعدی شما هستند. درست است این مطالب و محتوا به صورت رایگان در اختیار مشتری قرار می گیرد اما به آنها فرصت داده می شود در مورد برند در ذهن خود اعتمادسازی کنند. شما نکات مهم کسب و کار خود را به رایگان در اختیار مخاطبان قرار می دهید و این ترفند سبب تغییر رفتار آن ها می شود.

به عبارت دیگر در بازاریابی محتوایی هیچ مخاطبی مجبور به خرید نمی شود. بلکه به آنها کمک می شود در مورد خرید خود بهترین تصمیم را بگیرد. هر فایلی که کاربر در مورد شغل خود در سایت خود قرار دهد یک محتوا است. این محتوا می تواند متنی، تصویری، ویدیویی، صدا و .. باشد.

انواع بازاریابی محتوایی

اصول بازاریابی محتوایی چیست؟

همانطور که اشاره نمودیم فرمول بازاریابی محتوا این است که نقطه حساس مشتری شناسایی شود و بر اساس آن یک محتوای ارزشمند تولید گردد. از طرف دیگر محتوا باید سرگرم کننده، جذاب، آموزشی و صد البته با کیفیت باشد تا بتواند تاثیر واقعی خود را بر روی ذهن مخاطبان بگذارد. بنابراین برای تولید چنین محتوایی باید اصول بازاریابی محتوایی را بلد باشید. در اینجا چند مورد از مهمترین اصول بازاریابی محتوایی را بررسی می کنیم.

محتوای ارزشمند تولید کنید

یعنی برای مخاطبان ارزش قائل شوید . چرا که آن ها وقت با ارزش خود را برای مطالعه یا دیدن محتوای شما می گذارند. بنابراین اگر نمی خواهید نسبت به محصول و کسب و کارتان بی توجه نشوند محتوایی ارزشمند تولید کنید. حتما محتوایی که تولید می کنید با محصول و خدمات شما مرتبط باشد.

تبلیغ نکنید

به هیچ عنوان سعی نکنید در محتوای تولیدی محصول یا خدمات خود را تبلیغ کنید. طبیعتا وقتی کسی در محتوا فقط محصولات خود را معرفی و در مورد آن ها خوب می نویسد مخاطب به آن اعتماد نمی کند و می گوید این برند فقط در مورد محصولات خود تعریف می کند. به یاد داشته باشید بازاریابی محتوا با تبلیغ فرق می کند. بنابراین نباید به گونه ای محتوای خود را تهیه کنید که مخاطبان به این باور برسند هدفتان از تهیه این محتوا فروش محصولاتتان است.

تاریخچه بازاریابی محتوایی

مخاطبان خود را بشناسید

یکی دیگر از اصول بازاریابی محتوایی این است مخاطبان خود را بشناسید، بدانید که محتوای تولید شما به دست چه کسانی می رسد، این افراد به چه موضوعی علاقه دارند و چگونه می خواهند از این محتوا استفاده کنند. بهترین راهکار برای شناخت مشتریان تهیه کردن پرسونای مشتریان است. پرسونا به شما کمک می کند علایق مشتریان را بشناسید، با ویژگی های آن ها آشنا شوید و بدانید کانال های ارتباطی و سرگرمی مشتریان کدامند. با این شناخت متناسب با نیاز مشتری محتوا تولید می کنید.

در صورتی که موفق شدید کاملا مشتریان را درک کنید می توانید از آن در تمام مراحل بازاریابی خود استفاده کنید.

بی طرف بنویسید

سعی کنید اطلاعات خود را در مورد چیزی که قرار است بنویسید کامل کنید و سپس از همه جوانب آن را برای مخاطبان شرح دهید. یعنی حتی ویژگی های بد آن محصول یا خدمات را هم در محتوا قرار دهید تا مخاطب با آگاهی دقیق اقدام به انتخاب آن کند. این تولید محتوا یعنی اینکه در عین منطقی بودن بی طرف است.

محتوای با مزیت ایجاد کنید

زمانی محتوا با ارزش است که اطلاعات مفید، کاربردی و حتی سرگرم کننده در اختیار مشتریان قرار دهد.

 محتوا

محتوای حرفه ای تولید کنید

درست است یک از ویژگی های بازاریابی محتوایی سادگی است. اما باید این محتوا به گونه ای تهیه شود که در عین سادگی حرفه ای باشد. منظور از محتوای ساده یعنی اینکه مخاطبان به راحتی آن را درک کنند و بفهمند. اما نه اینکه این محتوا پیش و پا افتاده باشد. در واقع شما باید این محتوا را به گونه ای تهیه کنید که پیچیده ترین مطالب به شکل ساده بیان شوند.

هرچه محتوای شما حرفه ای تر باشد اعتماد مخاطبان افزایش می یابد.

با محتوا برند خود را گسترش دهید

همانطور که اشاره نمودیم هدف از بکارگیری این بازاریابی افزایش مشتری و درآمدزایی و گسترش تجارت و برند است. بنابراین محتوایی که تولید می کنید باید به این موضوع کمک کند. پس سعی کنید محتوای خود را به گونه ای تنظیم کنید که مخاطب دریابد این محصول و خدمات در کمتر جایی پیدا می شود و یا اصلا پیدا نمی شود.

محتوا سرعت عمل داشته باشد

سرعت عمل سبب می شود افراد سریع تر واکنش نشان دهند. بنابراین محتوای شما باید به گونه ای باشد که حس سرعت عمل را به مخاطبان القا کند. برای این کار می توانید از مطالب کاملا جدید و خاص استفاده کنید.

کامل بنویسید

اگر تولید محتوای متنی را برای بازاریابی انتخاب نمودید سعی کنید مطلب خود را کامل بنویسد. معمولا مطالب کوتاه پاسخ تمام سوالات کاربر را نمی دهد. طبیعتا وقتی کاربر پاسخ تمام سوالات خود را پیدا نکند سایت را بسته و به سراغ سایت دیگری می رود.

این مطلب ادامه دارد…