بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی، با رونق گرفتن شبکه های اجتماعی پرطرفدار شد. همانطور که می دانید یکی از مهمترین اصول بازاریابی این است که این تبلیغات و معرفی محصولات و خدمات در فضاهای پر مخاطب انجام گیرد. با گسترده شدن شبکه های اجتماعی هجوم افراد به سمت این شبکه ها بیشتر شد و بستری مناسب برای معرفی و تبلیغات برندها فراهم کرد.

در واقع کسب و کارها برای اینکه این فضای شلوغ را از دست ندهند تبلیغات خود را در این فضا بیشتر نمودند. به عبارت دیگر این شبکه ها تبدیل به یک پلتفرم تبلیغاتی ویژه شدند. این موضوع سبب شد شاخه جدیدی در دیجیتال مارکتینگ ایجاد شود به نام بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی. اما باید این نکته را یادآوری کنیم که بازاریابی در این فضا اصلا کار ساده ای نیست و نیاز به تکنیک هایی دارد.

در واقع اگر کاربران بخواهند بهترین استراتژی های بازاریابی در شبکه های اجتماعی را پیاده کنند باید با تکنیک های بازاریابی در شبکه های اجتماعی آشنا شوند. این تکنیک ها به آن ها کمک می کند بدانند در قدم اول باید چه کار کنند و به چه فاکتورهایی در این مسیر نیاز دارند.

این بازاریابی مبتنی بر اینترنت است. چرا که دسترسی به شبکه های اجتماعی از طریق اینترنت امکانپذیر می باشد. با استفاده چشمگیر مردم از این شبکه ها این بازاریابی به یکی از قدرتمندترین و موثرترین روش های دیجیتال مارکتینگ تبدیل شد. حال اگر قصد استفاده از این بازاریابی را دارید باید با تکنیک های آن آشنا شوید.

در این راستا ما در ادامه مطلب به آموزش بازاریابی در شبکه های اجتماعی و معرفی تکنیک های آن می پردازیم.

بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی

بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی

قبل از اینکه به بررسی تکنیک های بازاریابی در شبکه های اجتماعی و مزایای آن بپردازیم کمی در مورد ماهیت این روش صحبت می کنیم. همانطور که از نام این روش مشخص است بازاریابی و تبلیغات محصولات و خدمات در بستر شبکه های اجتماعی صورت می گیرد. در حال حاضر شبکه های اجتماعی مهمترین کانون برای جمع شدن جوامع است و هیچ حد و مرزی ندارد.

در واقع کاربران فارغ از جنس، سن، زبان و فرهنگ و فقط با دسترسی به اینترنت می توانند در این فضا با هم ارتباط برقرار کنند. این استقبال وسیع سبب شد در حال حاضر انواع و اقسام شبکه های اجتماعی راه اندازی شود. شبکه هایی که کاربران می توانند در این شبکه ها عضو شوند. بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی یا Social Media Marketing (SMM)  یعنی اینکه کاربر از شبکه های اجتماعی مختلف استفاده می کند. همچنین با قرار دادن محتوای مد نظر برای کسب و کار خود تبلیغات می کند.

هدف از این بازاریابی و تبلیغات به مانند سایر روش های بازاریابی معرفی محصولات و خدمات، جذب مشتریان بیشتر و افزایش فروش است. از آنجایی که در این شبکه ها انواع و اقسام مخاطب از هر قوم و کشوری می باشند به راحتی می توان با آن ها ارتباط برقرار کرد. بنابراین از دیگر مزایای این استراتژی ارتباط بیشتر با مخاطبان است.

این مزیت سبب برندسازی و حتی افزایش ترافیک سایت ها هم می شود. نکته جالب توجه اینجا است که این استراتژی برای تمام کسب و کارها از کسب و کارهای تازه تاسیس و کوچک گرفته تا تجارت های بزرگ مناسب است. چرا که تمام کسب و کارها حداقل در یکی از این شبکه ها فعالیت دارند. بنابراین بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی برای تمام کسب و کارها سودآور است.

تکنیک های بازاریابی در شبکه های اجتماعی

هدف بازاریابی در شبکه های اجتماعی

همانطور که اشاره نمودیم کاربران از این شبکه ها به عنوان یک پلتفرم تبلیغاتی استفاده می کنند تا بتوانند با مخاطبان ارتباط برقرار کرده و تعامل بهتری داشته باشند. به همین دلیل تمایل دارند بهترین محتوا را در این شبکه ها منتشر کنند. هدف از تولید این محتوا این است که مخاطبان شناخت بهتری از برند و محصولات آن داشته باشند. نکته جالب توجه این است که صاحبان کسب و کار در این شبکه ها می توانند ارتباط مستقیم با مخاطبان خود داشته باشند و حتی نظرات و حرف های آن ها را بشنوند.

طبیعتا وقتی مخاطب بتواند مستقیما نظر خود را به گوش صاحب برند برساند هم اعتماد او نسبت به برند بیشتر می شود و هم برند می توان تغییرات مثبتی داشته باشد. با این راهکار می توان نتایج را تحلیل نمود و کمپین های تبلیغاتی موفق تری داشت. از دیگر مزایای بازاریابی شبکه های اجتماعی تسریع روند یافتن مشتریان جدید است. در واقع بسیاری از کسب و کارها از این استراتژی استفاده می کنند تا سریع تر به مشتریان جدید برسند و مشتریان قدیمی خود را حفظ کنند.

آموزش بازاریابی در شبکه های اجتماعی

تکنیک های بازاریابی در شبکه های اجتماعی

بدون شک یکی از مهمترین نکات در زمان اجرای بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی رعایت تکنیک های این بازاریابی است. در واقع اگر می خواهید این بازاریابی شما موفق شود باید تکنیک های بازاریابی در شبکه های اجتماعی را بشناسید و آن را عملی کنید. از جمله تکنیک های بازاریابی در شبکه های اجتماعی عبارتند از:

 • مشخص کردن و بیان هدف
 • پیدا کردن و شناسایی مخاطبان هدف و برقراری ارتباط با آن ها
 • انتخاب بهترین پلتفرم شبکه اجتماعی
 • تدوین تقویم محتوایی
 • یافتن و بکارگیری ابزارهای مختلف به منظور بهتر شدن بازاریابی
 • استفاده از داستان سرایی
 • استفاده از محتوای ویدیویی در بخشی از تولید محتوا
 • در نظر گرفتن هزینه های تبلیغات و پرداخت آن ها
 • بکارگیری ایموجی
 • استفاده از تبلیغات هدفمند
 • تولید و انتشار تولید محتوای مستمر خصوصا محتوای ویدیویی
 • تمرکز بر روی ارتباط با مخاطبان و فالوئرها
 • کاهش هشتگ ها
 • پرسیدن سوال از مخاطبان و فالوئرها
 • بیان و پذیرفتن شکست ها و اشتباهات
 • همکاری با اینفلوئنسرها
 • تولید محتوا توسط کاربران UGC
 • استفاده از طنز
 • ارائه خدمات به مشتریان
مزایای بازاریابی شبکه های اجتماعی

مشخص کردن و بیان اهداف

یکی از مهمترین پارامترها برای موفقیت در هر کاری مشخص کردن هدف است. بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. به گونه ای که مشخص کردن هدف یکی از مهمترین تکنیک های این استراتژی است. بنابراین کاربرانی که قصد استفاده از این نوع بازاریابی دارند در قدم اول باید بدانند هدفشان از این استراتژی چیست.

به عنوان مثال هدف برخی از کاربران از بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی پشتیبانی از مخاطبان و پاسخگویی سریع به آن ها است. این هدف نه تنها باید مشخص بلکه باید قابل ارزیابی و مرتبط با کار باشد.

پیدا کردن و شناسایی مخاطبان هدف و برقراری ارتباط با آن ها

در مرحله بعد باید مخاطبان هدف خود را بیابید. این مرحله یکی از مهمترین تکنیک های بازاریابی شبکه های اجتماعی است. چرا که بدون داشتن مخاطب و حمایت آن ها نمی توان به نتیجه دلخواه رسید. وقتی مخاطبان هدف را پیدا کردید استراتژی های بازاریابی را بر اساس سلایق آن ها طراحی می کنید و محتوا را برای جذب و راضی نگه داشتن آن ها تولید می کنید.

خدمات بازاریابی شبکه های اجتماعی،

انتخاب بهترین پلتفرم شبکه اجتماعی

همانطور که می دانید امروزه شبکه های اجتماعی متنوعی در فضای مجازی وجود دارد و بر هر کسب و کاری واجب است در یکی از این شبکه ها فعالیت کند. اما باید در بین این شبکه ها بهترین شبکه اجتماعی را پیدا کنید. برای یافتن بهترین شبکه باید بدانید کدام شبکه اجتماعی با اهداف و مخاطبان شما همخوانی دارد یا مخاطبان شما بیشتر در کدام شبکه اجتماعی حضور دارند.

تدوین تقویم محتوایی

یکی دیگر از تکنیک های بازاریابی شبکه های اجتماعی برنامه ریزی است. برای موفقیت در هر کاری باید برنامه ریزی داشت. برای اینکه در این کمپین شکست نخورید می توانید از تقویم محتوایی استفاده کنید. در حال حاضر ابزارهای مختلفی برای تدوین این تقویم وجود دارد که با استفاده از آن می توانید محتوای خود را منتشر کنید. با این ابزار می توانید محتوای تصویری را به محتوای خود اضافه کنید.

استفاده از داستان سرایی

یکی از مهمترین ترفندهایی که سبب افزایش فروش می شود داستان سرایی است. برای داستان سرایی می توانید از تکنیک های مختلفی استفاده کنید که تولید محتوای ویدیویی یکی از بهترین راهکارها است. برخی از کاربران داستان خود را در چندین پست و به صورت پشت سر هم تعریف می کنند.

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

کم کردن هشتگ ها

یکی از راهکارهایی که برای ساماندهی پست های شبکه های اجتماعی استفاده می گردد هشتگ است. کاربران با کلیک بر روی هشتگ تمام اطلاعات مرتبط به آن را دریافت می کنند. اما باید متذکر شویم استفاده از هشتگ تعامل کاربر با شما را کم می کند. هرچه تعداد هشتگ بیشتر باشد سبب آزار مخاطبان می شود. بنابراین سعی کنید در این فضا از هشتگ کمتری استفاده کنید.

تولید و انتشار تولید محتوای مستمر خصوصا محتوای ویدیویی

یکی از موثرترین تاکتیک هایی که در بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی می توانید از آن استفاده کنید تولید محتوای تصویری خصوصا ویدیویی است. این راهکار نقش بسزایی در افزایش نرخ تبدیل دارد.

این مطلب ادامه دارد…